Vyšší útraty táhnou ekonomiku

Tue Aug 23 00:00:00 CEST 2016

Hospodářské noviny

NÍZKÁ NEZAMĚSTNANOST A TLAK NA RŮST MEZD ZVYŠUJÍ PŘÍJMY I SPOTŘEBU ČESKÝCH DOMÁCNOSTÍ.

Nezaměstnanost se drží na historicky nízkých úrovních, reálné příjmy rostou, úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů i hypoték jsou rekordně nízko. Češi se nebojí utrácet třeba ani za cenu zadlužení, a výraznou měrou tak přispívají k růstu ekonomiky.
V roce 2015 rostla spotřeba domácností nejrychlejším tempem od finanční krize a nejinak tomu má být i v tomto roce. "Růst mezd by měl značně zrychlovat a spotřebitelská důvěra zůstává vysoká. Spotřeba českých domácností by tudíž letos měla vzrůst téměř o tři procenta, tedy druhým nejrychlejším tempem od finanční krize," předpovídá ekonomka Raiffeisenbank Daniela Milučká.
Čísla o spotřebě se odrážejí i ve vývoji hrubého domácího produktu. Ten podle předběžných údajů vzrostl ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně o solidní 2,5 procenta, mezičtvrtletně o 0,9 procenta. Tím Česko i nadále patří k nadprůměrně rostoucím zemím v rámci Evropské unie. Loni rostla česká ekonomika dokonce o 4,5 procenta, nejvíce od roku 2007.

Příznivý vývoj nezaměstnanosti

Na výdajové straně k růstu HDP ve druhém čtvrtletí přispívala podle Českého statistického úřadu zejména zahraniční poptávka a právě rostoucí spotřeba domácností. Ta roste stabilně již od roku 2013, v minulém roce dokonce nejrychlejším tempem od finanční krize. Loni však byl tento příspěvek zastíněn skokovým nárůstem veřejných investic kvůli dočerpávání peněz z fondů Evropské unie. Letos ale význam veřejných investic klesl kvůli pomalejšímu náběhu nového programového období.
Příznivý vývoj na trhu práce a solidní hospodářský růst navíc utvrzují české spotřebitele v optimistickém výhledu, že hospodářství se bude dařit i v dalším období. To naznačují například nejnovější ukazatele vývoje spotřebitelské důvěry Českého statistického úřadu či nedávné výsledky průzkumu agentury Gfk o spotřebitelském klimatu v evropských zemích. Podle Gfk se Češi mimo jiné domnívají, že je v současnosti ten správný čas pro utrácení vyšších částek. Ochotu utrácet potvrzují i čísla o vývoji tržeb v maloobchodu, které se v červnu meziročně zvýšily o 6,2 procenta, u prodejů a oprav motorových vozidel dokonce o 6,8 procenta.
Náladu spotřebitelů drží nahoře také vývoj na trhu práce. Míra nezaměstnanosti činila v polovině roku 4,2 procenta a byla nejnižší z celé Evropské unie. Meziročně přitom došlo k jejímu poklesu téměř o celý procentní bod. Nízká nezaměstnanost vede k tomu, že podniky mají čím dál větší problémy s náborem nových zaměstnanců. A k udržení stávajících jsou nuceni zvyšovat jejich platy, což se pozitivně odráží na spotřebě.
Tento trend potvrzuje i Daniela Milučká z Raiffeisenbank: "Utahující se podmínky na trhu práce a problém nedostatku kvalifikované pracovní síly vytváří tlaky na firmy, aby zvyšovaly mzdy." Podle jejích slov k vyšším tlakům na mzdy přispívá také vláda svými návrhy na další zvýšení minimální mzdy. "Očekáváme, že tempo růstu průměrné mzdy pravděpodobně zrychlí nad čtyři procenta, tedy nejvíce od roku 2008."

Češi se už nebojí zadlužení

Díky příznivému vývoji ekonomiky, menším obavám ze ztráty pracovních míst a očekávání růstu platů se Češi nebojí zadlužovat. Hodně tomu napomáhá také konkurenční prostředí mezi bankami. Zatímco dříve lákaly klienty na výhodnější úroky u vkladů, nyní se o zákazníky přetahují zlevňováním spotřebitelských půjček. Nejlepší nabídky úroků se letos dostaly pod šest procent ročně a klesá i ukazatel RPSN zahrnující všechny další poplatky spojené s úvěrem. U hypoték byla v červenci průměrná úroková sazba pouze 1,88 procenta a v kombinaci s optimismem ohledně jistoty zaměstnání či vývoje příjmů rostou objemy hypotečních úvěrů.
Radost z rostoucí spotřeby domácností mají nejen obchodníci, ale i ministerstvo financí. Výběr daní se v prvních sedmi měsících tohoto roku zvýšil oproti loňsku o desítky miliard korun. Sám ministr Andrej Babiš (ANO) však za tím spíš vidí práci finanční správy. "U spotřebních daní a DPH je důvodem hlavně to, že finanční správa začala lépe fungovat," řekl nedávno Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Růst mezd by měl značně zrychlovat a spotřebitelská důvěra zůstává vysoká." Daniela Milučká ekonomka Raiffeisenbank

SPOJTE SE S NÁMI V POBOČCE

Navštivte jednu z našich poboček, naši bankéři se o vás postarají.

Všechny pobočky