Za řádné splácení půjčky odměna až 50 000 Kč

Sat May 14 00:00:00 CEST 2016

Právo

S rostoucí ekonomikou a klesajícími úrokovými sazbami jsou půjčky a jejich konsolidace u Čechů stále žádanější. Banky tento zájem samozřejmě pociťují a předhánějí se v tom, kdo novým i stávajícím zákazníkům poskytne nejvýhodnější podmínky. Mezi bankovní instituce, které nabízí nejzajímavější odměny, patří i Raiffeisenbank. Ta za výhodné produkty a služby pro klienty loni získala titul Klientsky nejpřívětivější banka roku. A právě o půjčkách, bonusech i konsolidacích jsme si povídali s Vladimírem Kreidlem, členem představenstva Raiffeisenbank zodpovědným za retailové bankovnictví.

Češi údajně o půjčky žádají stále častěji. Můžete tento trend potvrdit?

Ano, banky registrují stále více žádostí o úvěr, a to nejen hypoteční, ale i spotřebitelský. V Raiffeisenbank jsme v oblasti spotřebitelských úvěrů zaznamenali v loňském roce rekordní nárůst. Na zvýšeném zájmu o úvěry v naší bance má velký podíl atraktivita bonusu ve výši až 50 000 korun, který klient získá jako odměnu za řádné splácení. * Co vlastně ono řádné splácení znamená? Může se klient se splátkou zpozdit, nebo je dán termín, který je nutno striktně dodržovat? Samozřejmě v zásadě očekáváme, že klient splácí včas dle dohody. Nicméně pro přiznání tohoto bonusu tolerujeme zpoždění se splátkou až pět dní. Klient se tak určitě nemusí obávat, že pokud pošle peníze o den později, ztratí na odměnu nárok. Výše bonusu se odvíjí od objemu poskytnutých prostředků a doby splácení. Pokud si například půjčíte 50 000 korun na 8 let a řádně splácíte, získáte bonus 10 000 korun. Při úvěru 250 000 korun na 8 let získáte při řádném splácení dokonce maximální odměnu 50 000 korun.

Kolik peněz si lidé nejčastěji půjčují a jak je to s poplatky?

Výše průměrné půjčky v posledních letech mírně roste, v současnosti se pohybuje kolem 120 000 korun. Co se týče poplatků, u našich půjček je sjednání i správa úvěru zcela zdarma. * Nabízíte nějaké předschválené úvěry pro klienty, kteří u vás mají vedený běžný účet? Ano, předschválené úvěry se těší velké oblibě. Jejich výhodou je, že klient nemusí navštívit pobočku, ani se prokazovat žádným dokladem či shánět potvrzení o příjmu. Vše vyřídí z pohodlí domova přes internetové bankovnictví nebo pomocí chytrého telefonu a naší mobilní aplikace. Pokud si pak klient požádá o půjčku do čtyř hodin odpoledne, má peníze na účtu ještě ten samý den.

Jaké produkty vlastně žádají klienti nejčastěji?

Kreditní karty, kontokorentní či spotřebitelské úvěry? Zájem je o všechny uvedené možnosti financování. Klientům vždy samozřejmě doporučujeme využít ten produkt, který je pro ně v daný okamžik nejvýhodnější. Například kontokorent nabízený v rámci našich běžných účtů slouží pro krátkodobé překlenutí nesouladu mezi příjmy a výdaji. Naši Rychlou půjčku pak doporučíme klientovi, který například potřebuje v co nejbližší době vyřešit vybavení domácnosti nebo koupit novou elektroniku. Velká část klientů se kromě nové půjčky zaměřuje i na optimalizaci všech svých splátek. V rámci našeho produktu „Konsolidace a refinancování“ ušetří na stávajících úvěrech a získají navíc i další potřebnou hotovost.

Právě s pojmy jako konsolidace či refinancování se v souvislosti s půjčkami setkáváme stále častěji.

Co si pod nimi máme představit? Konsolidace je sloučení několika úvěrů do jednoho a refinancování zase převedení úvěru z jedné banky do druhé. Nejnázornější asi bude ilustrace na konkrétním příkladu. Představte si klienta, který má například jednu půjčku u jedné banky a druhou půjčku a kreditní kartu u jiné banky. Měsíčně za každý z těchto úvěrů musí splácet určité částky, často však s rozdílnými daty splatnosti, což není příliš praktické a navíc to ztěžuje klientovu orientaci ve vlastních produktech. Pokud se tuto situaci rozhodne řešit a přijde do Raiffeisenbank, tak mu všechny úvěrové produkty sloučíme do jednoho a navíc nabídneme i výhodnější měsíční splátku. Klient tedy bude nově posílat do banky jen jednu částku v jeden termín. Refinancování přitom může být zajímavé i pro klienta, který splácí jen jednu půjčku. Jejím převedením do jiné banky si totiž může upravit splácení dle svých aktuálních potřeb. * Jak velký zájem o konsolidace registrujete? Aktuální situace extrémně nízkých sazeb a stále větší výhody při refinancování a konsolidacích nahrávají neustále se zvyšující poptávce po těchto službách. Některé instituce jsou ochotny klientům půjčovat za mimořádně vysoké sazby. Pro tyto klienty je pak refinancování nejvýhodnější. Za poslední rok jsme oproti předchozím letům zaznamenali opravdu výrazný nárůst zájmu, který pořád trvá.

Proč tomu tak je?

Důvod je prostý, klienti samozřejmě chtějí ušetřit. Hledají proto banku, která jim nabídne nejvýhodnější způsob splácení – většina lidí chce snížit měsíční splátku, někteří si přejí splatit půjčku za kratší dobu. Hlavním důvodem, proč k nám klienti přichází, je nejen výhodnější měsíční splátka, ale i již zmíněný finanční bonus za řádné splácení úvěru. V případě konsolidací více úvěrů, kde obvykle jde o vyšší částky, klienti dosáhnou nejčastěji právě na ten nejvyšší bonus 50 000 korun.

Lze konsolidovat třeba i kreditní karty, nebo existují nějaké hranice?

Konsolidovat lze prakticky všechny úvěry, včetně kreditních karet. Konsolidujeme veškeré půjčky od bankovních i nebankovních poskytovatelů, a to jak spotřebitelské úvěry, kontokorenty a kreditní karty, tak i úvěry ze stavebního spoření, leasingy nebo úvěry na automobil.

Co když si klient potřebuje půjčit nějaké další peníze, vyjdete mu vstříc?

Samozřejmě. Ke každé konsolidaci totiž nabízíme i novou hotovost ve výši až 500 000 korun, kterou může klient ihned využít dle své aktuální potřeby. * Má refinancování nějaké podmínky? Musí si například klient k úvěru založit i běžný účet? U některých bank se s tímto požadavkem můžete setkat. V Raiffeisenbank to podmínkou není. Pokud si klient u nás běžný účet založí a aktivně ho využívá, může získat slevu ve výši jednoho procentního bodu z úrokové sazby úvěru.

Jak by měl vlastně klient v případě zájmu o konsolidaci či refinancování půjčky postupovat?

Nejjednodušším způsobem je využít již zmíněné stránky www.epujcky.cz, které klienta celým procesem provedou. Případně jsme k dispozici na kterékoli z našich poboček nebo nonstop telefonní lince. Klient při žádosti předkládá potvrzení o svých příjmech. Sloučíme neomezený počet úvěrů až do výše 600 tisíc korun a vyřídíme za něj veškerou administrativu spojenou s převodem. Klient tedy nemusí chodit do své původní banky a zjišťovat si vyčíslení dluhu, konsolidaci s ním sjednáme v průběhu jediné schůzky. Výhodou je i fakt, že za poskytnutí ani za vedení půjčky na konsolidaci se u nás neplatí žádné poplatky.

Pravidla zodpovědného půjčování

  • Úvěr si berte pouze u obecně známých institucí, v žádném případě ne u pochybných a neověřených firem.
  • Nedělejte neuvážená rozhodnutí, neberte první nabídku. 
  • Při porovnávání nabídek se dívejte na veškeré náklady spojené s půjčkou, nejvhodnějším ukazatelem srovnání je ukazatel RPSN (roční % sazba nákladů) – čím nižší RPSN, tím výhodnější půjčka. 
  • Srovnávejte i poplatky, které souvisejí se správou úvěru, jakákoliv změna ve smlouvě se vám může u nevhodně zvoleného produktu prodražit. Srovnávejte i poplatky za předčasné a mimořádné splátky. 
  • Myslete na budoucnost a chraňte se před nenadálými výpadky příjmu. K úvěru si můžete sjednat pojištění schopnosti splácet. * Pokud již splácíte nějaké úvěry, ptejte se po konsolidaci, díky které si sloučíte své stávající závazky do jednoho, a optimalizujete své splátky dle aktuální potřeby. 
  • Máte pouze jednu půjčku a potřebujete upravit měsíční výdaje? Refinancovat lze i jeden jediný úvěr – podívejte se, zda nemůžete jinde ušetřit. 
  • Splácejte včas – pozdní splátky jsou evidovány do registru dlužníků, negativní informace v registru vám může později bránit v získání jiného úvěru, např. na bydlení. 
  • Pokud nemůžete splácet, informujte o tom svoji banku. Bude se snažit najít řešení výhodné pro obě strany.

SPOJTE SE S NÁMI V POBOČCE

Navštivte jednu z našich poboček, naši bankéři se o vás postarají.

Všechny pobočky