Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.
Hodnota vývozů se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 % popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen, jež byly meziročně vyšší o 15,6 %. Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku a přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 % na 0,3 %. Ovšem výkyvy během letních měsíců historicky nejsou neobvyklé.
Do zbylých měsíců letošního roku predikuje Index Exportu ve srovnání s minulou prognózou vyšší meziroční tempo hodnoty vyvezeného zboží v průměru poblíž 9 %.
„Důvodem je především během srpna zaznamenaný přírůstek nových zahraničních objednávek v průmyslu a také zvolnění dynamiky cen komodit, což se promítá do snížení nákladů,“ komentuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Překážkou ale nadále zůstává nedostatek materiálu i pracovníků, což představuje riziko slabší než predikované aktivity exportu. V kontrastu s vývojem nových zahraničních zakázek v tuzemsku stojí vývoj v Německu, kde zakázky v průmyslu během srpna poklesly.
„Právě poptávka v Německu je z pohledu reexportů pro Česko důležitá,“ upozorňuje Horská a dodává: „Na slabou aktivitu v Německu upozorňuje také nejnovější várka indikátorů z dílny mnichovského Ifo institutu. V nadále volatilním ekonomickém prostředí lze očekávat rozkolísané měsíční statistiky exportu,“ uzavírá Helena Horská.
„Předpověď exportu na začátek příštího roku ukazuje relativně pěkný 5% meziroční nárůst. Ten je však třeba brát s určitou rezervou. Kromě již zmíněné volatility ekonomického prostředí je zde řada jen velmi těžko predikovatelných faktorů, které mohou významně negativně téměř z hodiny na hodinu obrátit kormidlem predikce o 180 stupňů. Jedná se zejména o nedostatek různých komponent a surovin, které dříve bývaly naprosto běžně dosažitelné. Dále může docházet k výpadkům energetických zdrojů, uzavírání výrob dlouholetých dodavatelů, zejména těch, kteří nezvládají drakonický růst cen energií, a poptávka z Německa, která nám tvoří necelou třetinu exportu, významně šlape na brzdový pedál. A to ani nezmiňuji scénář, kdy by došlo k další eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. Takže doporučuji připravit se na ekonomicky chladnější zimu, než předpovídají meteorologové“, dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.