Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.
Předstihový Index Exportu ukazuje, že by si měl vývoz z České republiky v nadcházejících měsících udržet solidní tempo růstu.
Předstihový Index Exportu ukazuje, že by si měl vývoz z České republiky v nadcházejících měsících udržet solidní tempo růstu. Tento vývoj je plně v souladu s očekávaným dobrým výkonem německé ekonomiky v první polovině roku a se zklidněním světových finančních trhů. Na přelomu roku byla přitom výkonnost českého vývozu nepříznivě ovlivněna technickými odstávkami v sektorech chemie a energetiky.
Evergreenem v podpoře českého vývozu zůstává stabilní a uměle oslabená hodnota české koruny při nízké ceně dovážených surovin. „Bez zahraniční poptávky by se však českému exportu nedařilo. Naštěstí tato poptávka mírně roste, což dokazují objednávky ze zahraničí, kterých přibylo o něco málo více než v loňském roce,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Jednou za čtvrtletí je pravidelné měsíční měření Indexu Exportu rozšířeno o průzkum mezi exportéry, který realizuje Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů. „Výsledky tohoto průzkumu z poloviny března jsou povzbudivé. Čeští exportéři jsou nyní optimističtější než v listopadu loňského roku,“ uvádí Helena Horská. Současná úroveň exportu je vývozci hodnocena nepatrně lépe než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 (aktuálně 51 bodů oproti 50 bodům v 4Q 2015) a pro následující tři měsíce se očekává další zlepšení.V březnu 2016 hodnota Indexu Exportu vzrostla na 59,5 bodu z listopadových 55 bodů na škále od nuly do sta.
„Exportéři si chválí příznivý vývoj domácí ekonomiky a mírný růst poptávky v Evropě. Zájem o české výrobky v Asii je dle respondentů průzkumu také stabilní. Vývoz do Ruska nadále klesá a objevují se obavy, že tento pokles bude dál pokračovat. Podíl Ruska na českém vývozu klesl z 3 % na méně než 2 % v průběhu necelých dvou let. Na druhou stranu někteří exportéři znovuobjevují trhy bývalého socialistického bloku, konkrétně Rumunsko a Bulharsko. Velká očekávání v současné době vzbuzuje i Írán,“ doplňuje Václav Štětina, ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank. Zastavení propadu světových cen surovin zatím nezměnilo situaci v některých oborech navázaných na těžbu a dobývání. Tam i nadále bojují se silným tlakem na obchodní marže.
„Je třeba zdůraznit, že průmysl již několik měsíců pracuje na hranici svých možností, kdy mu chybí nejen kvalifikovaní odborníci, ale i dělníci téměř všech profesí, což se ve velmi krátké době projeví jako výrazný omezující faktor,“ varuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk a dodává: „Nezaměstnanost v průmyslových regionech se pohybuje od 2,7 % do 3,8 %, což je hluboko pod úrovní populace, která by chtěla pracovat. Na trhu práce je sto tisíc volných pracovních míst.“
Jaroslav Struhala, finanční ředitel společnosti 2 JCP, k výše uvedenému doplňuje: „Přes pokles v segmentu Oil & Gas díky našim inovacím nepociťujeme pokles vývozu. Získali jsme například zakázku na chladiče spalovacího vzduchu vlastní konstrukce pro největšího amerického výrobce elektrické energie Duke Energy a v souladu s vývojem Indexu Exportu očekáváme další zakázky. Limituje nás spíše nedostatek zaměstnanců. Přivítali bychom proto, aby vláda více podporovala flexibilitu pracovních sil právě i s ohledem na vývoj Indexu Exportu. Ten jasně ukazuje, že zájem o vývoz do zahraničí může v budoucnu ještě stoupat.“
O Indexu Exportu
Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho nová podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurs koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí V rámci sestavování indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.