Projekt #SafebyRaiffeisen se zaměřuje na zlepšení kybernetické bezpečnosti a zajištění dodržování směrnice NIS2 v rámci Raiffeisenbank. Důraz projektu na procesy a mechanismy kybernetické bezpečnosti přímo odpovídá cíli zlepšit bezpečnost poskytovatele digitálních a finančních služeb v rámci EU.
Hlavní aktivity:
- Vytvoření nových procesů a analýz spojených s novými nástroji a trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti.
- Revize bezpečnostních politik a standardů pro zajištění souladu s legislativními požadavky.
- Revize strategie hodnocení rizik pro řízení kybernetické bezpečnosti.
- Implementace pokročilých řešení jako SIEM, PAM a Zero Trust.
- Vyhodnocení připravenosti na hrozby spojené s využitím kvantových počítačů.
- Sdílení znalostí a vytvoření platformy pro výměnu osvědčených praktik a znalostí s ostatními finančními institucemi v EU.
Tyto kroky zajistí, že banka bude schopna rychle detekovat a reagovat na kybernetické incidenty, případně bude informovat příslušné orgány, čímž přispěje k celkové bezpečnosti digitálních služeb v EU.
Spolupráce a sdílení informací
Projekt podporuje spolupráci s dalšími organizacemi v rámci EU, jako jsou CSIRT nebo ENISA, a iniciuje sdílení informací mezi finančními institucemi a regulačními orgány. Tímto způsobem se vytváří propojená a proaktivní komunita v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Součástí projektu bude také pořádání workshopů a školení za účelem sdílení informací. Snahou je aktivně se účastnit meziinstitucionálních fór zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Tímto se vytváří platforma pro dialog a spolupráci mezi klíčovými zainteresovanými stranami.
Soulad s legislativou
Podpora projektu pro zviditelňování kybernetické bezpečnosti se shoduje se záměrem zákona o kybernetické bezpečnosti (181/2014 Sb.). Projekt zahrnuje aktivity jako zvyšování povědomí, školící programy a řešení pro řízení bezpečnostních incidentů. Snahou projektu je podpořit certifikaci kybernetických praktik banky a sladění s obecně uznávanými doporučeními, které vydává například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Projekt podporuje přijetí uznávaných bezpečnostních standardů a praktik v bankovním sektoru a propaguje certifikaci podstatných opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti. Výstupy vyvinuté v rámci projektu, konkrétně analýza požadavků na připravenost na kvantové počítače a plán připravenosti na kvantové hrozby, podpoří vývoj budoucího rámce EU pro certifikaci Quantum Ready finančních institucí.
Závěr
Projekt zapadá do cílů EU, protože posiluje praktiky kybernetické bezpečnosti. Zlepšuje řízení incidentů, přispívá k celkové bezpečnosti a důvěryhodnosti digitálních technologií a služeb v České republice i v EU. Tímto se potvrzuje závazek Raiffeisenbank a širšího finančního sektoru posílit kybernetický štít EU.