zavřít panel
Toto pole je povinné

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

RBI Group podepsala dohodu o akvizici Equa bank

6. 2. 2021
  • Akvizice podléhá schválení regulačních orgánů
  • Navzájem se podporující obchodní modely
  • Fúze s Raiffeisenbank a.s. nakonec odsouhlasena

RBI Group podepsala dohodu o koupi 100 procent akcií Equa bank (Equa bank a.s. and Equa Sales and Distribution s.r.o.) od AnaCap Financial Partners (AnaCap) prostřednictvím Raiffeisenbank a.s. Úspěšné uzavření transakce podléhá schválení regulačními orgány.

Očekává se, že akvizice Equa bank bude mít dopad na poměr RBI CET1 přibližně 30 bazických bodů (na základě proforma konsolidace CET1 ke konci roku 2020). Finální kapitálový dopad bude znám v době poslední účetní uzávěrky.

„Raiffeisenbank je zdravá, kapitálově silná a stabilní finanční instituce, která má ambice dále růst, a to jak organicky, tak prostřednictvím akvizic. Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida, a dodává: „Česká republika je jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst. Vedení Raiffeisenbank má silnou podporu akcionářů ve všech aktivitách souvisejících s její expanzí na českém trhu.“

„Dnešní podpis smlouvy je pouze prvním krokem v celém procesu. Již dnes však mohu říct, že mám z této transakce velkou radost a těším se na spolupráci s novými kolegy a klienty,“ doplňuje Igor Vida.

Equa bank se zaměřuje, kromě jiného, na spotřebitelské úvěry a obsluhuje téměř 480 000 zákazníků. Navrhovaná akvizice je součástí strategie RBI rozšiřovat svou působnost na vybraných klíčových trzích. Obchodní modely společností Equa bank a Raiffeisenbank se navzájem přirozeně doplňují, proto by toto spojení vedlo k významným strategickým synergiím i dalšímu rozvoji nejen v oblasti digitálních služeb pro klienty. Přestože je Equa bank podle objemu aktiv výrazně menší než Raiffeisenbank, vysoká míra spokojenosti zákazníků banky a její působivý růst v oblasti půjček z ní dělá pro Raiffeisenbank atraktivní akvizici. Ke konci roku 2020 byla celková aktiva Equa bank ve výši 2,8 miliardy EUR. Za stejné období vykázala Raiffeisenbank celková aktiva 15,7 miliardy EUR.

Dokončení transakce je plánováno na konec druhého kvartálu tohoto roku v závislosti na schválení ze strany regulačních orgánů. V případě úspěšného dokončení transakce se plánuje sloučení Equa bank s Raiffeisenbank, které umožní naplnění společného obchodního potenciálu obou bank.

RBI signs agreement on the acquisition of Czech Equa bank

  • Acquisition subject to closing and regulatory approvals
  • Very complementary business models
  • Merger with Czech Raiffeisenbank ultimately planned

RBI Group has signed an agreement on the acquisition of 100 per cent of the shares of Equa bank (Equa bank a.s. and Equa Sales and Distribution s.r.o.) from AnaCap Financial Partners (AnaCap), a specialist financial services private equity investor, through its Czech subsidiary Raiffeisenbank a.s. The transaction is subject to a successful closing and regulatory approvals.

The acquisition of Equa bank is expected to have an impact on RBI’s CET1 ratio of approx. 30 basis points (based on a pro-forma CET1 consolidation as of year-end 2020). The final impact is subject to completion accounts at closing.

“Raiffeisenbank is in very healthy financial shape. It is a solid, strong and stable financial institution with ambitions of future growth both organically and through buy-and-build. The acquisition of Equa bank fully aligns with our wider business strategy,” says Chairman of the Board and CEO of Raiffeisenbank Igor Vida and he continued: “The Czech Republic is one of RBI’s focus markets where the RBI Group is committed to drive growth. RBI supports Raiffeisenbank's management in related activities to both identify and achieve this growth potential.”

“Today’s contract signing is only the first step within the whole process. However, I can already state that I am extremely excited to work with our new colleagues and their client base,” Igor Vida added.

Equa bank focuses on consumer lending and serves just under 480,000 customers. The proposed acquisition is part of RBI’s strategy to expand its presence in selected focus markets. The business models of Equa bank and Raiffeisenbank are very complementary, which is why the transaction would ultimately lead to strategic synergies as well as enhanced digital capabilities. As of year-end 2020, Equa bank had total assets of more than EUR 2.8 billion, while Raiffeisenbank a.s. reported total assets of EUR 15.7 billion.

Closing is expected around the end of the second quarter of this year according to the regulatory approvals. On the basis that deal completion is successful, there is a plan to merge Equa bank with Raiffeisenbank and thereby allowing realization of the identified synergies.