zavřít panel
Toto pole je povinné

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

Možná, že hledáte...

Polovina rodičů dává dětem kapesné, na dětském spořicím účtu jim šetří hlavně „do začátku“

19. 6. 2023

Finanční gramotnost je vhodné rozvíjet již od dětství. Více než třetina rodičů zakládá pro své ratolesti dětský spořicí účet, kam v 75 % případů posílají 300 až 1000 korun měsíčně. Kapesným pro vlastní účely obdarovává děti polovina rodičů. Pětina jich ale nijak nekontroluje, co si za něj potomek koupil. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Bankovní účet je nedílnou součástí běžného života. Až 73 % rodičů si myslí, že je vhodné takový účet založit dítěti do patnácti let jeho života. Už ale jen menší část rodičů (49 %) by dítěti mladšímu patnácti let poskytla vlastní platební kartu. 7 % rodičů připadá vhodné účet s debetní kartou založit i dětem, které ještě neměly desáté narozeniny.

Dětský spořicí účet založilo svému dítěti 38 % rodičů. Nejčastěji na něj posílají 500 Kč měsíčně. Nejvíce zmiňovanými důvody jsou peníze „do začátku“, tedy jako výpomoc do prvního roku samostatného života (na tento účel spoří 37 % rodičů), bydlení (36 %) a vzdělání (28 %). Třetina šetří svým dětem bez konkrétního důvodu.

„Dětské spořicí účty jsou ideálním způsobem, jak potomkům našetřit něco do začátku. Díky poměrně dlouhé době ukládání peněz lze dosáhnout na znatelnou cílovou částku, což usnadní start do dospělého života. Pokud pak i v průběhu výchovy dětem vštěpujeme základy finanční gramotnosti, jako mladí dospělí budou mít nespornou výhodu oproti některým vrstevníkům,“ uvádí mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Kapesné je také oblíbeným způsobem finanční podpory dětí, dává jej polovina (51 %) rodičů. Nejčastěji ho předávají v hotovosti a ve výši okolo 300 korun měsíčně. Dvě třetiny (66 %) rodičů s dětmi mluví o tom, co si za kapesné pořídily a pětina jich nastavuje limit na možné platby. Téměř pětina (18 %) ovšem s dětmi o nákupech nemluví a ani nijak nekontrolují, jak s penězi naložily.