zavřít panel

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

Možná, že hledáte...

Dotace na bydlení čerpá jen desetina Čechů, nejčastěji s jejich pomocí zateplují domy. Plánují ale i fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo

14. 3. 2023

Opravy kolem domu se často šplhají k řádově vyšším částkám. Jedním ze způsobů, jak veškeré náklady zvládnout lépe, je zažádat o dotaci. To však v loňském roce udělalo pouze 11 % Čechů. Z dotačních peněz hradí nejčastěji zateplení, v budoucnu si ale za ně koupí spíše solární panely. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Ačkoliv dotace na bydlení je příjemným způsobem, jak si při opravách či zlepšeních domu vypomoci, o finanční příspěvek zažádala v loňském roce jen desetina Čechů. Když už tak učinili, nejčastějším důvodem bylo čerpání příspěvku na chystané zateplení domu, pro které se rozhodlo 30 % Čechů, kteří dotaci využili. Druhým nejzmiňovanějším důvodem, pro který se žadatelé rozhodli čerpat dotaci, byla výměna oken, kterou z úspěšných žadatelů realizovala čtvrtina Čechů.
Opravu nebo rovnou rekonstrukci však dotace pochopitelně nepokryje celou, zbývající částka tak většinou bývá financována z vlastních úspor (70 %), případně půjčkou od banky (25 %).
„Dotace jsou příjemnou finanční injekcí, která může značně usnadnit opravy či rekonstrukce. Trend jejich využití je zřejmý, příjemci je uplatňují k vybudování udržitelnějšího bydlení. V kurzu jsou tepelná čerpadla, solární panely nebo záchyt dešťové vody, přičemž investice do těchto doplňků může v delším horizontu ušetřit nemalé peníze,“ říká k čerpání dotací mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Obliba samotných dotací stoupá, v budoucnu je plánuje využít až pětina Čechů. Právě udržitelnost či životní prostředí jsou tématy, která jsou v poslední době často akcentována. Polovina žadatelů totiž peníze investuje do pořízení fotovoltaiky, jejíž využití umožní značně snížit vysoké výdaje za elektřinu. Až 36 % žadatelů zvažuje použití dotačních prostředků na instalaci tepelného čerpadla. Hned 31 % úspěšných žadatelů potom za pomoci dotací investuje do zachycení dešťové vody, čímž ušetří nemalé částky v celkovém rodinném rozpočtu.
„Pro žadatele, kteří zbývající částku pro vylepšení bydlení potřebují vyřešit půjčkou, nabízí Raiffeisenbank ve spolupráci s Raiffeisen stavební spořitelnou produkt určený právě pro tento typ úprav včetně energeticky úsporných řešení. Jedná se o REKOpůjčku s limitem až 1,5 mil. Kč bez nutnosti zajištění nemovitosti a splatností až 20 let. Díky těmto parametrům a zvýhodněné úrokové sazbě nezatíží příliš měsíční rozpočet žadatelů, například 200.000 Kč už za 1.700 Kč měsíčně. Závaznou nabídku může žadatel obdržet už za pár minut bez zbytečného papírování,“ doplňuje Michal Noha, ředitel Produktového managementu Raiffeisen stavební spořitelny.

O průzkumu

Průzkum provedla agentura NMS Market Research online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1007 respondentů ve věku 18-65 let.