zavřít panel

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

Možná, že hledáte...

Index Exportu – Zlepšení v logistice otevírá exportu cestu

1. 12. 2022

Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 % a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti 10 % v prvních měsících příštího roku. „Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje srovnávací efekt – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 % během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 %,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Predikce Indexu exportu ukazuje na příznivější vývoj v době, kdy došlo k mírnému optimismu i ve výsledcích řady sledovaných výhledových indikátorů, jako například německého Ifo indexu či průzkumu mezi nákupními manažery PMI. Obavy z recese na trhu sice přetrvávají, ale alespoň se již neprohlubují očekávání ohledně její hloubky,“ komentuje ekonomka Horská.


Ke zlepšení výhledu exportu dochází především na pozadí snížení potíží v globálních dodavatelských řetězcích, což uvolňuje cestu výměnnému obchodu. „To ale nutně neznamená, že růst exportu bude zrcadlen i ve výrobním sektoru. Pohled na konjunkturální průzkum publikovaný ČSÚ odhaluje, že zatímco očekávání ohledně exportu na horizontu příštích tří měsíců vzrostla, očekávaný objem produkce a hodnocení ekonomické situace, poptávky a zaměstnanosti se vydaly opačným směrem. Nabízí se tak argument, že díky zlepšení podmínek v dodavatelských řetězcích bude vývoz čerpat impulz z dříve naakumulovaných objednávek nežli zvýšení aktivity v průmyslu,“ vysvětluje ekonomka Horská.


„Je třeba mít ale na mysli i další faktory, které zatím Index Exportu neumí přesně zohlednit. Tím prvním je v tuto dobu cenová inflace, která se pozitivně propisuje do očekávaného růstu objemu vývozu vyjádřeného v devizách, i když hmoty bude méně. Proti němu působí meziroční posílení koruny vůči euru o 5,2 %, které je mírně kompenzováno oslabením koruny vůči dolaru o 2,3 %. Ale protože vláda zatím nepředstavila program, jak pomůže větším podnikům, může v 1. čtvrtletí příštího roku docházet k redukování výroby, či dokonce k jejímu zastavení u podniků s vysokou energetickou náročností z důvodů vysokých cen energií, i když budou zastropované. Hrozí totiž postupná ztráta konkurenceschopnosti českých exportérů, protože větší část exportérů nemá na příští rok předkoupeny energie za předválečnou cenu. A navíc určitě poroste tlak na mzdy bez kompenzace růstem produktivity práce a svým způsobem se negativně projeví i růst nákladových úroků. Navíc první signály z domova i ze zahraničí naznačují chladnoucí poptávku. Takže vlastní predikce Indexu Exportu bude ovlivňována tolika vlivy, že lze opravdu jen velmi obtížně predikovat i na takto krátkou dobu, jak to opravdu bude,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.