zavřít panel
Toto pole je povinné

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

Index Exportu – Vývoz se v náročné ekonomické situaci zatím drží

1. 8. 2022

Květnová statistika vývozu překvapila výrazně vyšším než predikovaným meziročním tempem, na kterém mělo hlavní podíl svižné dohánění předchozích výpadků výroby v automobilovém sektoru – v červnu objem produkce osobních automobilů již dosáhl úrovně z června 2019.

Přicházející data vytváří pro výhled vývoje exportu v nastávajících pěti měsících smíšený obrázek,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Pozitivně lze hodnotit oživení nových zahraničních průmyslových zakázek v květnu o téměř 4 % meziměsíčně, zlepšení hodnocení stavu zásob a snížení cenových tlaků ve výrobě, které lze pozorovat na globálním komoditním trhu.

Podle posledního vydání Ifo indexu se směrem dolů vydala i očekávání vývoje cen ve výrobě. „Obavy z dalšího vývoje cen, propad důvěry spotřebitelů i firem napříč klíčovými ekonomikami světa převálcují výše zmíněné signály naděje,“ upozorňuje Horská a pokračuje: „Ani doma nepanuje optimistická nálada. Ekonomický výhled mezi českými výrobci se zhoršuje a index nákupních manažerů dokonce sklouznul pod hranici 50 bodů označující kontrakci aktivity. Z blízkého zahraničí není dobrou zprávou upadající tempo německých továrních objednávek ani červnový pokles tamní průmyslové produkce.

Z více globálního pohledu pak na horizontu nadále přetrvávají těžko kvantifikovatelná geopolitická rizika. „Na pozadí mixu částečně pozitivních, ale převážně negativních indikátorů, se predikce Indexu Exportu přesouvá z relativně příznivého tempa pro příští dva měsíce až do meziročního poklesu během podzimních měsíců,“ uzavírá ekonomka Horská.