zavřít panel

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

Možná, že hledáte...

Index Exportu – na vlnách koronaviru

6. 10. 2020

Český export prochází zatěžkávací zkouškou. V letních měsících „vydýchával“ krutý jarní úder koronaviru. „Z více jak třetinových propadů se mu během krátké doby podařilo přiblížit k loňským letním hodnotám exportu. Přesto za sedm měsíců letošního roku český export ztratil 257 miliard korun (národní metodika). Vyhlídky vzhledem k intenzitě šíření nákazy ale nejsou růžové,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Dle aktuálního výpočtu Indexu Exportu celoroční ztráty exportu budou činit minimálně 305 miliard korun. A to za předpokladu, že druhá vlna šíření nákazy neomezí výrobu a zahraniční obchod. „Začne-li šíření nákazy omezovat nejen služby ale i výrobní podniky a jejich činnost, budou ztráty na produkci a následně i vývozu výrazně vyšší, až dvakrát takové,“ varuje Horská. Oživení klíčového vývozního artiklu – motorová vozidla a náhradní díly – zůstává velmi křehké.

„Velmi negativně může průmysl, potažmo export, ovlivnit zpomalení dodávek komponent kvůli administrativním opatřením na hranicích. Pokud se nepodaří rychle zploštit křivku nárůstu nakažených covidem-19, velké problémy by mohlo přinést uzavření hranic pro pohyb osob
a eventuální masovější uzavření prvních stupňů základních škol, které by přivodilo rozsáhlé čerpání ošetřování členů rodiny a tím výpadek pracovních sil z výrobního procesu,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

na vlnách koronaviru

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 5. 10. 2020.
Pozn.: Údaje do července 2020 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od srpna 2020 prognóza IE.

Šetření mezi českými vývozci

Pravidelně jednou za tři měsíce provádí Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů šetření mezi českými vývozci. V rámci šetření vývozci odpovídají na dvě otázky: „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před 3 měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující 3 měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály 0-100.

Ve druhé polovině září zavládl mezi českými exportéry optimismus. Hodnocení aktuální situace i výhledu do konce roku se viditelně zlepšila. Mnoho z nich se snažilo obnovit obchodní vztahy a styky, restartovat byznys. Někteří dokonce hlásí rozjednání nových obchodů. Dle průzkumu byla situace ve druhé polovině září hodnocena podobně optimisticky jako na konci roku 2018 a vyhlídky podobně slibně jako ve 3Q 2018. „Kdybychom se řídili čistě náladou mezi exportéry, museli bychom očekávat v dalších měsících solidní růst exportu. Současný vývoj pandemie v Česku se naplnění těchto očekávání postaví bohužel do cesty,“ obává se Horská.

index exportu šetření

Anketa mezi českými vývozci – Česko v epidemiologickém tanečku

Exponenciálním tempem rostoucí počet pozitivních případů covid-19 vyvolává mezi občany i podnikateli oprávněné obavy. Proto jsme ke standardnímu průzkumu nálady mezi exportéry připojili ještě jednu anketní otázku týkající se obav z dalšího zhoršování epidemiologické situace. Z šesti nabídnutých variant, přičemž výběr variant nebyl omezen, více než ¾ (konkrétně 77 %) se při roztočení tzv. „epidemiologického tanečku“ obávají nedostatku zaměstnanců. „Firmy nosí v živé paměti jarní dny, kdy jim v provozech, obchodech, kancelářích chyběli pracovníci, kteří nebyli nakaženi, byli zdrávi, ale kvůli celonárodnímu lockdownu a uzavřeným školám a školkám museli zůstat doma,“ doplňuje Horská. Druhou nejčastější obavou byly problémy s dodávkami materiálu, zboží a služeb. Jen o něco méně se exportéři obávají omezení pohybu osob skrz hranice státu. Méně než polovina exportérů se obává zavedením celonárodní karantény. Nicméně šestina exportérů sdílí obavy z poškození reputace Česka v zahraničí.

index exportu -anketa

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu
na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky
a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Základní informace o Asociaci exportérů

Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci České národní banky. Asociace spolupracuje rovněž se špičkovými analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společností na ekonomiku České republiky.