zavřít panel

Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.

Možná, že hledáte...

Může být medvídek koala uživatelem mobilního bankovnictví?

26. 3. 2018

Tři čtvrtiny Čechů by uvítaly možnost přihlašovat se do svého mobilního bankovnictví otiskem prstu.

Tři čtvrtiny Čechů by uvítaly možnost přihlašovat se do svého mobilního bankovnictví otiskem prstu. Tak to ukázal průzkum, který pro Raiffeisenbank zpracovala agentura NMS Market Research. Banka inspirovaná klienty nyní tuto možnost zavádí.

Raiffeisenbank nabízí možnost přihlášení prostřednictvím otisku prstu všem uživatelům služby Mobilního eKonta. „Pokud telefon přihlášení pomocí otisku prstu podporuje, může si klient tento rychlejší způsob přihlašování povolit. Uživatelé operačních systémů iOS a Android se tak už nemusí přihlašovat pouze prostřednictvím číselného kódu, takzvaného S-pinu,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. S odkazem na výsledky loňského reprezentativního průzkumu lze předpokládat, že tuto novinku ocení většina klientů. Téměř tři čtvrtiny dotázaných totiž tehdy uvedly, že by právě tuto formu přihlašování do mobilního bankovnictví u své banky ocenily.

Silný bezpečnostní prvek

Otisk prstu je dnes v celé řadě oblastí běžně používán jako jeden ze způsobů spolehlivého ověření identity člověka. „Otisk v principu splňuje podmínky takzvaného silného ověření uživatele. Pracují s ním nejen kriminalisté, ale také úřady nebo výrobci zabezpečovacích systémů. Moderní biometrické čtečky na otisk prstu nelze jen tak ošálit ani rozhodit. Kvalitní senzor si poradí s vlhkými, ušpiněnými nebo mastnými prsty a většinou je korektně rozpozná,“ říká Tomáš Rosa, odborník na zabezpečení a kryptologii Raiffeisenbank.

Přihlašování otiskem prstu je in, ale pozor na koaly!

Aneb co se o otiscích prstů dozvíte od Tomáše Rosy

  • Věděli jste, že medvídek koala má velmi podobné otisky prstů jako člověk? Od lidských je obtížně rozeznávají i zkušení kriminalisté. Teoreticky by tak i koala mohla být uživatelem naší aplikace. Testy praktické registrace otisků těchto vačnatců do mobilních zařízení však bohužel nejsou k dispozici.
  • Jak dlouho přetrvá otisk prstu? Až desítky let – otisk na dopise byl zviditelněný i po čtyřiceti letech.
  • Lidé bez specifických otisků? Ano, několik jedinců na světě postihuje velmi vzácné genetické onemocnění adermatoglyfie.
  • Jak se tvoří obrazce na článcích prstů (otisky)? Patrně tak, že u dlaní a chodidel roste spodní vrstva kůže rychleji než sousední tkáně, čímž dochází k vlnovitým zvrásněním.
  • Otisk prstu se začal používat již v 18. století při výplatách výsluhy veteránům.
  • Zatímco u klasického ověření identity pomocí hesla kontrolujeme platnost předem stanovených matematických vztahů, v biometrii ověřujeme shodu biologických signálů (obraz otisku, mapa duhovky, profil obličeje, EKG, atp.) s předem stanovenou šablonou.
  • Pojem biokryptografie znamená spojení kryptografických a biometrických technik v jedné aplikaci. Tento robustní přístup je použit i v našem mobilním bankovnictví.